02 Aralık Cuma, Kurslar | |
Hemşirelik Kursları- Muhittin Erel | |
09:00-12:00 | Ürojinekoloji Hemşireliği |
1. Oturum | |
Oturum Başkanları: Şenay ÜNSAL ATAN-Özlem DEMİREL BOZKURT | |
Üriner İnkontinans: Tanımı, Tipleri, Epidemiyolojisi ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi - Gül ERTEM | |
Üriner İnkontinansta Hasta Değerlendirmesi: Anamnez, Üriner Günlük, Pelvik Taban Kas Gücü, Ped Testi, Q Tip Test - Bilge Ceren YILMAZ | |
Ürodinamik İnceleme - Sema ÖZKOL | |
Fiziksel Tedavi Yöntemleri: Tanımlar, donanım ve gereksinimler - Oya KAVLAK | |
Kahve arası | |
2. Oturum | |
Oturum Başkanları: Gül ERTEM - Oya KAVLAK | |
Fiziksel Tedavi Yöntemleri: Tedavi modaliteleri tatbik edilişleri - Şenay ÜNSAL ATAN | |
Üriner İnkontinansı Önleme ve Korunma: Mesane Eğitimi ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri - Zeynep DAŞIKAN | |
Gebelik ve Doğumun Pelvik Taban Üzerine Etkileri - Sezer ER GÜNERİ | |
Üriner İnkontinans Cerrahi Tedavisi Uygulanan Hastada Postoperatif Hemşirelik Bakımı - Özlem DEMİREL BOZKURT | |
13:00-16:00 | Endoskopi Hemşireliği |
1.OTURUM | |
Oturum Başkanları: Nurten ATAY - Sevgül DÖNMEZ | |
Endoskopik Cerrahi Uygulamaları- Elif Kıvanç VAROL TEKİN | |
Endoskopik Cerrahide Kullanılan Aletler ve Cihazlar- Nurten ATAY | |
Endoskopik Cerrahi Ameliyatlarında Ameliyat Odası ve Hasta Hazırlığı- Gönül USLU ÇEVİRME | |
Kahve arası | |
2.OTURUM | |
Oturum Başkanları: Türkan ÖZBAYIR - Dudu DAŞTI | |
Endoskopik Cerrahi Ameliyatlarında Kayıt ve Dökümantasyon- Türkan ÖZBAYIR | |
Endoskopik Cerrahi Ameliyatlarında Dekontaminasyon,Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon- Mukadder GENÇ | |
Endoskopik Cerrahi Hemşireliğinde Etik ve Yasal Konular- Ahsen KAYA | |
Hands On Kurslar | |
08:30- 12:00 | Kurs 1: Laparoskopik Sütür Kursu* (20 Mayıs Amfisi) |
Masa 1: Fatih Şendağ, İbrahim Egemen Ertaş, Halit Vidinli |
|
13:30-16:00 | Kurs 2: Histeroskopi* (20 Mayıs Amfisi) |
Oturum Başkanları: Gürsen Gündem, Tayfun Özçakır 14:30 - 15:00 Kahve Arası
Oturum Başkanları: Ertan Adalı, Semra Oruç Koltan * Kontenjan 50 kişi |
|
09:00 – 12:00 | Kurs 3: Fiziktedavi, Nöromodülasyon* (EGEKASEM) |
Meltem Uyar, Yeşim Akkoç, Necmettin Yıldız, Can Eyigör 02.12.2016 KURS: Ürojinekolojik Rehabilitasyon - Fizik Tedavi Yaklaşımları Değerlendirme: İşeme günlüğü Ped testi PTK gücü değerlendirme – Perineometre Konservatif tedavi: Davranışsal yöntemler; Mesane eğitimi Fizik tedavi yöntemleri Pelvik Taban Kas Eğitimi Biofeedback Elektrik Stimulasyonu PeriferikNöromodulasyon (Perkütanöztibial sinir stimulasyonu) |
|
* Kontenjan 20 kişi | |
13:00 – 16:00 | Kurs 4: Obstetrik anal sfinkter yaralanmalarında tamir* (Hipokrat Amfisi Eğitim Salonları) |
Oturum Başkanı: Önay Yalçın 13:30-13:45 Anorektal anatomi ve fizyoloji - Cenk Yaşa 13:45-14:00 Gebelik ve doğumun etkisi - Özgür Yeniel 14:00-14:15 Anorektal değerlendirme - Funda Güngör Uğurlucan 14:15-14:30 Tartışma 14:30-16:00 Hayvan modelinde pratik uygulama |
|
* Kontenjan 20 kişi | |
16:00-16:30 | Açılış seromonisi (Muhittin EREL Amfisi) |
Ortak Oturum |
Açılış Konuşmaları: Fatih Şendağ Erol Tavmergen İsmail Mete İtil |
Oturum Başkanları: İsmail Mete İtil, Erol Tavmergen, Fatih Şendağ | |
16:30 – 16:50 | Komplikasyonları minimize etmek için en çok bilinmesi Gerekenler Anatomi- Vaginal Yaklaşım- Sabri Cavkaytar |
16:50 – 17:10 | Komplikasyonları minimize etmek için en çok bilinmesi Gerekenler Anatomi - Laparoskopik Yaklaşım - Hakan Camuzcuoğlu |
17:50 – 18:10 | Gebelik ve doğumun pelvik tabana etkisi - Melike Doğanay |
03 Aralık Cumartesi | |
JED-1 | Oturum Başkanları: Volkan Kurtaran, Ali Baloğlu |
08:30 – 08:50 | Endoskopik cerrahide set- up - Aşkın Yıldız |
08:50 – 09:10 | Elektro cerrahi ve enerji modaliteleri - Ahmet Kale |
09:10 – 09:30 | Doku çıkartma teknikleri - Erdal Sak |
09:30 – 09:50 | Batına Giriş Teknikleri - Ali Akdemir |
09:50 – 10:10 | Tartışma |
10:10 – 10:30 | Kahve Molası |
UJ-1 | Oturum Başkanları: Niyazi Aşkar, Yeşim Akkoç |
10:30 – 10:50 | Temel ürojinekolojik değerlendirme - Funda Güngör Uğurlucan |
10:50 – 11:10 | Başlangıç tedavileri - Yeşim Akkoç |
11:10 – 11:30 | Üriner inkontinans medikal tedavileri - Berna Haliloğlu Peker |
11:30 – 11:50 | Nöromodülasyon - Can Eyigör |
11:50 – 12:10 | Tartışma |
12:10 - 12:20 | Akılcı İlaç Sunumu - Deniz Şimşek |
12:20 – 13:30 | Öğle Yemeği |
JED-2 | Oturum Başkanları: Çetin Aydın, Sait Yücebilgin |
13:30 - 13:50 | Laparoskopik endometriozis cerrahisi- cerrahi teknik ve ip uçları - Fatih Şendağ |
13:50 - 14:10 | Etap Etap Laparoskopik histerektomi - Teksin Çırpan |
14:10 - 14:30 | Nasıl daha iyi laparoskopi yapabiliriz - Taner Usta |
14:30 - 14:50 | Myomektomi Laparoskopik Yaklaşım - Gazi Yıldırm |
14:50 - 15:10 | Tartışma |
15:10 - 15:30 | Kahve Molası |
UJ-2 | Oturum Başkanları: Faik Mümtaz Koyuncu, Cüneyt Eftal Taner |
15:30 – 15:50 | Üriner inkontinasın cerrahi tedavisi - Petek Balkanlı |
15:50 – 16:10 | POP cerrahisinde transvaginal vs Transabdominal yol - Fuat Demirci |
16:10 – 16:30 | POP olgularında inkontinansın yönetimi - Özgür Yeniel |
16:30 – 16:50 | Komplikasyonlar - İsmail Mete İtil |
16-50 – 17:10 | Tartışma ve Kapanış |
4 ARALIK PAZAR | |
Video Maratonu (12 video sunum) | |
09:00 - 12:00 | Oturum - 1 |
Oturum Başkanları: Serdar Özşener, Gökhan Tosun | |
Erdal Sak Fatih Şendağ Gazi Yıldırım Taner Usta Teksin Çırpan Mete Ergenoğlu |
|
12:00 - 13:00 | Öğle Arası |
13:00 - 16:00 | Oturum - 2 |
Oturum Başkanları: Niyazi Aşkar, Tevfik Güvenal | |
İsmail Mete İtil Fuat Demirci Petek Kaplan Funda Güngör Uğurlucan Berna Haliloğlu Peker Özgür Yeniel |